Sv.Lenart.jpg

Misel

Človek je kot zrno riža, ki se kuha v loncu: včasih na površini, včasih na dnu.

madžarski pregovor

Na obisk k "ta mladim" v copatih, 23. marec

 

V sklopu našega misijona, ki ga praznujemo letos oktobra z naslovom ZA ODNOSE GRE smo imeli v župniji Sv. Lenart v Slovenskih goricah predavanje Marinke in Aleša Čerina NA OBISK K “TA MLADIM” V COPATIH, 23. marca 2018. 3

Marinka in Aleš Čerin sta poročena že 33 let, starša štirih odraslih otrok in stara starša treh vnukov. Živijo v dveh nadstropjih stanovanjske hiše, ki ima skupni vhod, torej dve družini – ta mladi in ta stari, skupaj 9 ljudi.

6

Sta zgled, kako zares polno živeti zakonsko življenje in zgled, kako sodelovati z mladimi. Vendar temu ni bilo vedno tako. Spoznala sta se že pri sedemnajstih in se čez pet let in pol kot študenta poročila in dobila otroka. Dokončala sta študij farmacije, se posvetila službi, gradnji, družina je rasla … vse je izgledalo idealno. Aleš je imel službo v Leku in se je v tem času lotil prav vsega – letenja s padalom, čebelarstva, radioamaterstva, planinarjenja, varjenja piva … Marinka pa je ob tem tiho trpela. Aleš je moral strmoglaviti s padalom, da sta končno lahko začela graditi nove odnose, odnose z Bogom. V trenutku, ko je Aleš strmoglavil z jadralnim padalom, je njegova žena sedela na terasi in molila, da bi se njen mož srečno vrnil domov. Njegov stanovski kolega ni imel te sreče, zapustil je ženo in otroke. To je Aleš vedel, vendar je bil zaverovan vase, meni se to ne more zgoditi. 4

Stari in mladi lahko živijo skupaj, če se imajo radi, se spoštujejo, so pripravljeni vsak malo potrpeti, se prilagajati in sproti dogovarjati. Marinka nam je povedala, da je hčerka zbolela in je želela z otrokom in možem priti domov, kjer sta še živela dva brata. Preden so zaživeli skupaj so se dogovorili, kako in kaj. Napisali so »pogodbo« o vsem kar je potrebno za skupno življenje in tega so se morali vsi držati. Starejši se ne vtikajo v življenje mladih in obratno, vsaka družina ima svoje gospodinjstvo, svoje stroške, saj tako kot je rekla Marinka, ta mladi jejo zdravo, mi pa dobro. Med seboj se pogosto obiskujejo s trkanjem na vrata, če ti dovolijo, greš naprej, če pa ni odgovora, … Še tako male podrobnosti igrajo vlogo. Kot primer, vnuk je prišel k babici in dedku, da bi rad pil kakao, ki ga ima neizmerno rad. Babica ga je vprašala, ali mama dovoli? Moral je iti vprašat mamo, ali lahko.

 

V odnosih je tudi zelo pomembno, kako gledaš na stvar, s pozitivne ali negativne. Najpomembnejše pa je, da povabiš Boga v svoje odnose, kot je sam Aleš povedal, Bog mora biti na vrhu, potem pa smo mi. Kot zaključek: Ni vseeno, kakšnega partnerja si bo izbral tvoj otrok, že v njihovi mladosti moraš moliti za bodočo snaho ali zeta. 2

Hvala lepa vsem, ki so sodelovali pri pripravi tega zanimivega in poučnega srečanja. Skoraj vsak je odhajal domov s vprašanjem “Ali bi to nam uspelo?”

 

Zapisala: Tea Rojs-Dominko

Foto: Marko Vinter

Več fotografij si lahko ogledate v GALERIJI.

 

Piškotke uporabljamo za izboljšanje naše spletne strani. Z uporabo naše spletne strani se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke. Podrobne informacije..

Sprejemam piškotke.

EU Cookie Directive Module Information